Syndicate contentLocal Sports

Lady Mustang basketball camp is held

June 11, 2011

Girls who recently com-pleted grades 1-7 attended a Lady Mustang Basketball Camp this past Monday through Thursday at Sweet-water Middle School.
SMS coaches Sandra Gra-ham, Jill Locklar and Carla Lambert were in charge of the camp, which included several fun team and individual competitions, along with a few Lady Mustang basketball players.
Pictured above are the girls who attended this year’s camp.

Mustang basketball camp is held

June 11, 2011

Boys who recently completed grades 3-8 attended Mustang Basketball Camps this past Monday through Thursday at the Sweetwater High School gym.
SHS boys basketball coach Al Hunt was in charge of both the morning session, which was for boys who have completed grades 3-5, and the afternoon session for boys who have completed grades 6-8.
Pictured are the campers in grades 3-5.

Tournament third place

June 11, 2011

The Sweetwater Venom also played in the tournament and finished in third place. Back row from left are J.J. Cunnings, Wendy Abbott, Mike Buckner, Andrew Medina, Anthony Gomez and Gary Delgado; middle row, Brendan Delgado, Thomas Hernandez, Braxton Gomez, Jayton Cunnings, Jacob Roden, Brett Buckner, Dylan Nathan; front row, Hector Medina, Seth Garcia, Cody Carey, James (Bubba) Gonzales and Cooper Hrbacek.

Tournament champs

June 11, 2011

The Sweetwater Select won a 7-8 year-old baseball tournament held here June 4-5. Back row from left are Kelly Wehba, Ray Cornutt, Eli Cunningham, Michael Cantu, Stephen Presley, Melisa Presley and Tommy Wood; middle row, Logan Cornutt, Ricky Delapaz, Hayden Wehba, Rylen Moncada, Jonathan Gallegos, Skyler Painter, Austin Moreland; front row, Brendin Atkins, Korben Cunningham, Drew Gholson, Jacob Cantu, Blade Wood, Leo Holsey and Ector Martinez.

SW teams do well at local tourney

June 11, 2011

A pair of Sweetwater baseball teams made up of 7- and 8-year-olds took first and third place, respective-ly, at a tournament held here on June 4-5.
The two local teams were the Select, which won first-place honors, and the Venom, which took third place at the event.
The Select split its two pool games, losing to the Brownwood Reds 14-12 and beating the Dyess Athletics 8-1. In bracket play, the Select edged the San Angelo Rangers 13-12 on June 4, then beat the Venom 14-9 on June 5 to earn a rematch later that day with Brownwood in the final.

District 5 results

June 11, 2011

MINOR LEAGUE
(Ages 9-10)
AT ABILENE SOUTHERN
First Round
MONDAY, JUNE 6
Wylie Yankees 13, Key City Yankees 3; Jim Ned Rangers 10, Sweet-water Astros 0
TUESDAY, JUNE 7
Snyder Giants 10, Breckenridge Rangers 7; Cedar Creek Rattlers 12, Southern Tigers 11
Second Round
THURSDAY, JUNE 9
Wylie Yankees 8, Jim Ned Rangers 2; Cedar Creek Rattlers 12, Snyder Giants 0
Third Round
FRIDAY, JUNE 10
Wylie Yankees 15, Cedar Creek Rattlers 6
AT ABILENE DIXIE
First Round
MONDAY, JUNE 6
Sweetwater Reds 14, Merkel Sluggers 1; Southern Red Raiders 13, Northern Blue Jays 3
TUESDAY, JUNE 7

Local sports briefs

June 11, 2011

A Mustang Baseball Camp is set for Monday through Thursday, June 13-16, at the high school baseball field.

Two local teams remain; Senior B-Jays to play for title Tuesday

June 10, 2011

Just two of Sweetwater’s Little League teams are still contending for a District 5 title after two rounds of play.
Sweetwater’s Senior League Blue Jays will, in fact, play for a title after a 24-1 domination of Abilene South’s Rangers Thursday. Sweetwater faces Wylie’s Tigers at 7 p.m. Tuesday at Wylie.

Four SW LL teams to resume play today

June 9, 2011

Four Little League teams from Sweetwater are scheduled to resume play with second-round games today at their respective District 5 tournaments that are being held in Abilene.

District 5 tournament results, schedules

June 8, 2011

MINOR LEAGUE
(Ages 9-10)
AT ABILENE SOUTHERN
First Round
MONDAY, JUNE 6
Wylie Yankees 13, Key City Yankees 3
Jim Ned Rangers 10, Sweet-water Astros 0
TUESDAY, JUNE 7
Snyder Giants 10, Breckenridge Rangers 7
Abilene Cedar Creek Rattlers 12, Abilene Southern Tigers 11
Second Round
THURSDAY, JUNE 9
Wylie Yankees vs. Jim Ned Rangers, 6 p.m.
Snyder Giants vs. Abilene Cedar Creek Rattlers, 8 p.m.
AT ABILENE DIXIE
First Round
MONDAY, JUNE 6
Sweetwater Reds 14, Merkel Sluggers 1
Abilene Southern Red Raiders 13, Abilene Northern Blue Jays 3
TUESDAY, JUNE 7

FRIDAY, SEPT. 19 Football Sweetwater varsity will host Snyder, 7:30 p.m. Roscoe varsity will play...
Today’s 7:30 p.m. match-up between Sweetwater and Snyder won’t affect either team’s playoff chances...
Sweetwater’s tennis team begins its fall district season by hosting Big Spring star-ting at 9 a.m....

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes