2012 Nolan County Livestock Show results

January 24, 2012

Junior Sheep Showmanship was awarded to Halee Sanderson (right).

The Nolan County Livestock Show will be held Tuesday, Jan. 17, 2012 through Saturday, Jan. 21, 2012.
The goat, lamb, rabbit and broiler shows took place on Thursday, Jan. 19, 2012 and the swine show took place on Friday, Jan. 20, 2012. The results from the lamb show are as follows:
Finewool Light Weight
1st — Emrick Wilson — Grand Champion
2nd — Laramie Thompson
3rd — Yates Cypert
4th — Sage Nelsen
5th — Cameryn Jones
6th — Brook Nervig
7th — Logan Cornutt
8th — Ty Crain
9th — Bailey Nervig
10th — Caden Cornutt
11th — Wade Allen
12th — Wade Allen

Finewool Heavy Weight
1st — Emilee Sanderson — Reserve Champion
2nd — Kristen Johns
3rd — Yates Cypert
4th — Halee Sanderson
5th — Dustin Johns
6th — Ethan Wilson
7th — Guy Bond
8th — Dustin Johns
9th — Brandon Steven
10th — Jaina Robison

Finewool Cross Light Weight
1st — Larissa Locklar
2nd — Kathleen Campbell
3rd — Logan Cornutt
4th — Sydny Helbert
5th — Elise Lawrence
6th — Kathleen Campbell
7th — Richard Fomby
8th — Sage Nelsen
9th — Jaelynn Page
10th — Caitlyn Cornutt
11th — Brook Nervig

Finewool Cross Middle Weight
1st — Ty Fullwood
2nd — Sage Nelsen
3rd — Caden Cornutt
4th — Ethan Wilson
5th — Tait Fullwood
6th — Bailey Nervig
7th — Sean Morrow
8th — Ty Crain
9th — Guy Bond
10th — Laramie Thompson
11th — Brena Robison
12th — Hayden Wehba

Finewool Cross Heavy Weight
1st — Yates Cypert — Champion
2nd — Halee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Emilee Sanderson
4th — Ethan Wilson
5th — Ty Crain
6th — Laramie Thompson
7th — Guy Bond
8th — Emrick Wilson
9th — Sage Nelsen
10th — Wade Allen

Southdown
Light Weight
1st — Cameryn Jones
2nd — Kristen Johns
3rd — Logan Cornutt
4th — Elise Lawrence
5th — Jaelynn Page
6th — Caitlyn Cornutt
7th — Megan Thompson
8th — Megan Thompson

Southdown
Heavy Weight
1st — Halee Sanderson — Champion
2nd — Emilee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Ty Fullwood
4th — Kathleen Campbell
5th — Tait Fullwood
6th — Laramie Thompson
7th — Caden Cornutt

Medium Wool
Light Weight
1st — Ty Fullwood
2nd — Tait Fullwood
3rd — Elise Lawrence
4th — Ty Crain
5th — Logan Cornutt
6th — Brandon Steven
7th — Richard Fomby
8th — Bailey Nervig
9th — Bailey Nervig
10th — Sean Morrow
11th — Sydny Helbert
12th — Caden Cornutt

Medium Wool Heavy Weight
1st — Halee Sanderson — Champion, Reserve Grand Champion
2nd — Emilee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Yates Cypert — Grand Champion
4th — Larissa Locklar
5th — Dustin Johns
6th — Kristen Johns
7th — Sydny Helbert
8th — Emrick Wilson
9th — Dustin Johns

Finewool
Light Weight
1st — Emrick Wilson — Grand Champion
2nd — Laramie Thompson
3rd — Yates Cypert
4th — Sage Nelsen
5th — Cameryn Jones
6th — Brook Nervig
7th — Logan Cornutt
8th — Ty Crain
9th — Bailey Nervig
10th — Caden Cornutt
11th — Wade Allen
12th — Wade Allen

Finewool
Heavy Weight
1st — Emilee Sanderson— Reserve Champion
2nd — Kristen Johns
3rd — Yates Cypert
4th — Halee Sanderson
5th — Dustin Johns
6th — Ethan Wilson
7th — Guy Bond
8th — Dustin Johns
9th — Brandon Steven
10th — Jaina Robison

Finewool Cross Light Weight
1st — Larissa Locklar
2nd — Kathleen Campbell
3rd — Logan Cornutt
4th — Sydny Helbert
5th — Elise Lawrence
6th — Kathleen Campbell
7th — Richard Fomby
8th — Sage Nelsen
9th — Jaelynn Page
10th — Caitlyn Cornutt
11th — Brook Nervig

Finewool Cross Middle Weight
1st — Ty Fullwood
2nd — Sage Nelsen
3rd — Caden Cornutt
4th — Ethan Wilson
5th — Tait Fullwood
6th — Bailey Nervig
7th — Sean Morrow
8th — Ty Crain
9th — Guy Bond
10th — Laramie Thompson
11th — Brena Robison
12th — Hayden Wehba

Finewool Cross Heavy Weight
1st — Yates Cypert — Grand Champion
2nd — Halee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Emilee Sanderson
4th — Ethan Wilson
5th — Ty Crain
6th — Laramie Thompson
7th — Guy Bond
8th — Emrick Wilson
9th — Sage Nelsen
10th — Wade Allen

Southdown Light Weight
1st — Cameryn Jones
2nd — Kristen Johns
3rd — Logan Cornutt
4th — Elise Lawrence
5th — Jaelynn Page
6th — Caitlyn Cornutt
7th — Megan Thompson
8th — Megan Thompson

Southdown
Heavy Weight
1st — Halee Sanderson — Grand Champion
2nd — Emilee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Ty Fullwood
4th — Kathleen Campbell
5th – Tait Fullwood
6th — Laramie Thompson
7th — Caden Cornutt

Medium Wool
Light Weight
1st — Ty Fullwood
2nd — Tait Fullwood
3rd — Elise Lawrence
4th — Ty Crain
5th — Logan Cornutt
6th — Brandon Steven
7th — Richard Fomby
8th — Bailey Nervig
9th — Bailey Nervig
10th — Sean Morrow
11th — Sydny Helbert
12th — Caden Cornutt

Medium Wool Heavy Weight
1st — Halle Sanderson — Grand and Reserve Champion
2nd — Emilee Sanderson — Reserve Champion
3rd — Yates Cypert — Overall Grand Champion
4th — Larissa Locklar
5th — Dustin Johns
6th — Kristen Johns
7th — Sydny Helbert
8th — Emrick Wilson
9th — Dustin Johns

COLLEGE STATION — The regular season is still several weeks away. However, this past week proved...
A Mustang Football Camp will be held July 23-25 at Mustang Bowl from 8-11 a.m. daily for students...
COLLEGE STATION — Sweetwater went 2-1 Thursday, beating Cuero and Boerne in pool play at the Texas...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes