Area JH boys track results

April 3, 2012

Pictured is the Highland junior high school boys track team after winning the district championship this past Thursday in Roby. (Courtesy Photo)

Here are recent results from the Highland and Sweetwater middle school boys at their track meets in Roby and Colorado City, respectively. Highland won its meet with 163 points and Blackwell scored 48 to fin-ish in sixth place. However, individual results for Black-well were not available at press time today.
HIGHLAND
JR HIGH BOYS
163 points (1st place)
2400 — Jeremy Hall 3rd (10:21.51); Emerick Wilson 5th (10:52.13); Clyde Dent 11:23.44
Shot put — Seth Wood 3rd (37-0 1/2)
Discus — Seth Wood 3rd (95-6); Matt Taylor 4th (87-6)
Pole vault — Jeremey Hall 1st (7-0); Eli Shelton 3rd (6-0)
High jump — Jacob Rich-burg 1st (5-0)
Long jump — Jacob Rich-burg 3rd (15-7 1/2); Jon Basye 13-9 1/2; Matt Leyba 13-9
Triple jump — Eli Shelton 6th (27-8 1/2)
400 relay — 5th (57.62 — Jon Basye, Garrett Muncy, Brayden Scott, Branson Thomas)
800 — Eli Shelton 2nd (2:30.95); Kameryn Bank-head 3:20.92
110 hurdles — Jacob Rich-burg 1st (19.99); Emerick Wilson 4th (20.63)
100 — Branson Thomas 3rd (13.6); Garrett Muncy 14.25; Christian Borders 17.47
800 relay — 4th (1:52.39 — Matt Leyba, Eli Shelton, Branson Thomas, Seth Wood
400 — Jon Basye 2nd (1:05.94); Brayden Scott 1:09.92; Dylan Miles 1:31.04
300 hurdles — Jacob Richburg 1st (50.67); Emer-ick Wilson 2nd (52.33); Jeremey Hall 5th (56.21)
200 — Matt Leyba 1st (26.52); Seth Wood 6th (28.72); Chrsistian Borders 37.3
1600 — Eli Shelton 1st (5:58.11); Clyde Dent 6th (6:38.20); Kameryn Bank-head 7:45.3
1600 relay — 2nd (4:22.44 — Jon Basye, Jeremey Hall, Matt Leyba, Jacob Rich-burg)
SWEETWATER
7TH GRADE BOYS
90 points
2400 — Thomas Brown-ing 3rd (10:32.30); Caden Cornutt 6th (11:19.43)
400 relay — 2nd (50.88 — Angel Cruz, Rocky Perez, Jeffrey Ausborn, Jacoby Hunt)
800 — Angel Cruz 3rd (2:45.87); Rocky Perez 6th (2:48.73)
110 hurdles — Tyler Rob-inson 4th (22.32)
100 — Lowell Williams 2nd (13.30)
400 — Dylan Ausborn 2nd (1:05.77)
300 hurdles — Tyler Rob-inson 6th (59.50)
200 — Lowell Williams 6th (28.25)
1600 — Rocky Perez 1st (6:16.09); Angel Cruz 2nd (6:18.68); Thomas Brown-ing 5th (6:36.71)
Shot put — Jacoby Hunt 1st (34-0)
Long jump — Jordan McGee 3rd (16-0 1/2)
SWEETWATER
8TH GRADE BOYS
81 points (4th place)
2400 — Brandon Gutier-rez 1st (9:06.61)
400 relay — 3rd (49.47 — Max Gomez, Deshaun Wil-liams, Max Nemir, Austin Kamer)
800 — Isaiah Gonzales 5th (2:36.56)
110 hurdles — Mark Law-rence 3rd (19.24)
100 — Deshaun Williams 4th (12.76)
300 hurdles — Mark Lawrence 2nd (45.41); Max Nemir 5th (47.83)
200 — Max Gomez 6th (26.15)
1600 — Brandon Gutier-rez 1st (5:43.78)
1600 relay — 4th (4:00.90 — Max Gomez, Mark Law-rence, Deshaun Williams, Max Nemir
Long jump — Deshaun Williams 1st (17-9 1/2)
High jump — Deshaun Williams 2nd (5-6)

View more articles in:
Arkansas and Texas revisit an old rivalry in the 2014 Texas Bowl. Big 12 Insider Wendell Barnhouse...
Sweetwater boys host Coleman — freshmen at 4:30 p.m., JV at 6 p.m., varsity at 7:30 p.m. Sweetwater...
The Roscoe girls basket-ball team lost at Haskell, 57-34, to start District 7-2A play on Tuesday....

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes