Area track athletes advance to II-A meet

April 22, 2014

 

A number of athletes from Roscoe, Blackwell and Highland have qualified to compete in the Region II-A, Division II track meet — to be held at Angelo State University this Friday and Saturday — as the result of top-four finishes last Friday at the 13A-14A area meet held in Highland.

Here are final results for all Roscoe, Blackwell and Highland athletes who placed last week; regional qualifiers are in bold print.

VARSITY BOYS

100 — 1. Jayden Jones, Blackwell, 11.47.

200 — 2. Jayden Jones, Blackwell, 23.70.

400 — 2. Kevin Lavalais, Roscoe, 52.35.

800 — 3. Braiden Moore, Roscoe, 2:09.50.

1600 — 2. Jesus Leanos, Roscoe, 5:08.60; 6. Luis Villa, Roscoe, 5:19.30.

3200 — 2. Jesus Leanos, Roscoe, 10:46.79; 6. Javier Leanos, Roscoe, 11:30.16.

110 hurdles — 4. Matthew Lowry, Blackwell, 16.88; 5. Dillon Freeman, Roscoe, 17.16.

300 hurdles — 1. Max Nemir, Roscoe, 41.70; 5. Mason Magness, Blackwell, 43.75.

400 relay — 3. Roscoe (Dillon Freeman, Kevin Lavalais, Max Nemir, Shelton Toliver), 45.09.

800 relay — 6. Roscoe (Rafael Aguayo, Jesus Leanos, Vincent Pantoja, Shelton Toliver), 1:36.75.

1600 relay — 3. Roscoe (Nemir, Lavalais, Moore, Toliver), 3:32.70.

Long jump — 3. Mason Magness, Blackwell, 20-6.

Shot put — 3. Toby Falcon, Highland, 41-8 1/4; 6. Anthony Ortegon, Roscoe, 39-1.

Discus — 5. Shelby Howard, Highland, 106-0.

Triple jump — 2. Mason Magness, Blackwell, 42-1; 5. Ethan Wison, Highland, 38-11 1/2.

High jump — Matthew Low-ry, Blackwell, 6-2; 5. Jacob Richburg, Highland, 5-8.

Pole vault — 1. Jayden Jones, Blackwell, 13-6; 3. Michael Hyde, Highland, 13-0.

VARSITY GIRLS

400 — 3. Sierra Allen, Highland, 1:03.10.

800 — 4. Danielle Dean, Roscoe, 2:44.90; 5. Kelsi Johns, Highland, 2:45.37.

1600 — 4. Alejandra Solis, Roscoe, 6:16.50; 6. Karina Cisneros, Roscoe, 6:46.30.

3200 — 5. Alejandra Solis, Roscoe, 13:50.73.

100 hurdles — 1. Beth Rich-burg, Highland, 15.85; 2. Hannah Allen, Highland, 15.95; 5. Halee Sanderson, Blackwell, 18.95.

300 hurdles — 1. Beth Richburg, Highland, 48.85; 2. Hannah Allen, Highland, 48.89; 4. Abbigail Sorrells, Blackwell, 52.03.

400 relay — 2. Roscoe (Lyndi Wilkinson, Whitney Williams, Olivia Saddler, Eva Aguayo), 52.84.

800 relay — 1. Roscoe (Lyndi Wilkinson, Whitney Williams, Bergan Trevino, Eva Aguayo), 1:51.73; 4. Highland (Madison Moseley, Sydny Helbert, Kailee Hall, Sabrina Romero), 1:55.07.

1600 relay — 1. Highland (Han-nah Allen, Madison Moseley, Beth Richburg, Sierra Allen), 4:15.20; 2. Roscoe (Whitney Williams, Lyndi Wilkinson, Olivia Saddler, Eva Aguayo), 4:17.40.

Triple jump — 6. Hailey Bennett, Blackwell, 30-6 1/2.

High jump — 1. Hannah Allen, Highland, 4-10; 5. Sydny Helbert, Highland, 4-6.

Pole vault — 4. Magali Casas, Roscoe, 7-0.

View more articles in:
All events are subject to change TUESDAY, MARCH 31 Golf Sweetwater varsity and JV boys will play...
Find out how Kentucky dominated West Virginia and more.
FRIDAY, MARCH 27 Baseball Sweetwater JV Red will play at Lamesa, 4 p.m. Sweetwater varsity will...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes