Area track meet results

By: 
Ron Howell
Sports Editor

DISTRICT 5-4A/6-4A MEET (Sweetwater)
BOYS
Individual events
Josh Camacho 6th in 400-meter dash (53.78); Eli Hendrix 6th in 110-meter hurdles (17.76); Andrew Melendez 5th in 100-meter dash (11.13); Max Rodriguez 4th in shot put (44-0) (Regional Qualifier)
GIRLS
Individual events
Tavis Black 2nd in 100-meter dash (12.53) (Regional Qualifier); 5th in 200-meter dash (26.24); Bri Moriel 3rd in 100-meter dash (12.94) (Regional Qualifier); Taylor Shamblin 6th in shot put (30-3)
Team events
800-meter relay 4th (1:46.86 — Nevaeh Sarabia, Angelica Beltran, Bri Moriel, Tavis Black) (Regional Qualifier)
DISTRICT 7-2A/8-2A MEET (Roscoe)
BOYS
Individual events
Tristan Baker 8th in 110-meter hurdles (18.02); Jathan Coale 5th in pole vault (12-0); Jayden Gonzales 6th in pole vault (12-0); Micheal Wright 5th in triple jump (39-9)
Team events
800-meter relay 3rd (1:34.20 — Caleb Gray, Jathan Coale, Micheal Wright, Junior Martinez) (Regional Qualifier)
1600-meter relay 6th (3:44.71 — Micheal Wright, Tristan Baker, Jayden Gonzales, Junior Martinez)
GIRLS
Individual events
Kinzie Buchanan 2nd in shot put (39-6 1/2) (Regional Qualifier); 3rd in discus (107-10) (Regional Qualifier); Riley Sheridan 3rd in 3200-meter run (13:14.71) (Regional Qualifier); 4th in 1600-meter run (6:16.57) (Regional Qualifier)
Team events
1600-meter relay 5th (4:26.50 — Jaci Alexander, Victoria Martinez, Kadee Martinez, Bonnie Wilkinson)
DISTRICT 11-1A/12-1A MEET (Highland)
BOYS
Individual events
Dustin Gray 4th in 110-meter hurdles (19.39) (Regional Qualifier); Jacob Hamilton 5th in 400-meter dash (55.82); Eli Sauer 1st in 100-meter dash (11.37) (Regional Qualifier); Sam Spaulding 6th in triple jump (36-10 1/4)
Team events
800-meter relay 5th (1:40.76 — Eli Sauer. Jordan Johns, Nolan Montgomery, Sam Spaulding)
GIRLS
Individual events
Maggie Bowen 4th in 1600-meter run (6:47.49) (Regional Qualifier); 5th in 3200-meter run (14:54.99); Zoe Cornett 2nd in 800-meter run (2:43.09) (Regional Qualifier); Reann Robinson 6th in 100-meter dash (13.34); Jolenn Wood 5th in 400-meter dash (1:11.12)
Team events
1600-meter relay 5th (4:50.53 — Reann Robinson, Jolenn Wood, Zoe Cornett, Heather Monroe)

Category: