District 13-1A (at Highland)

April 15, 2014

 

Here final results for all Highland and Roscoe athletes placing at the District 14-1A track meet held at Highland. All Roscoe and Highland athletes qualifying for the area meet in Highland are in bold print.

VARSITY BOYS

200 — Rafael Aguayo, Roscoe, 6th (26.32)

400 — Kevin Lavalais, Ros-coe, 1st (53.85)

800 — Braiden Moore, Ros-coe, 1st (2:10.43); Eli Shelton, Highland, 6th (2:20.04)

1600 — Jesus Leanos, Roscoe, 1st (5:14.95); Luis Villa, Roscoe, 3rd (5:22.63); Javier Leanos, Roscoe, 6th (5:33.59)

3200 — Jesus Leanos, Roscoe, 1st (11:22.02); Luis Villa, Roscoe, 2nd (11:44.95); Javier Leanos, Roscoe, 3rd (11:52.12); Kevin Box, Highland, 5th (12:14.12)

110 hurdles — Dillon Free-man, Roscoe, 1st (16.46); Jacob Richburg, Highland, 4th (17.21); Jon Basye, High-land, 5th (18.84)

300 hurdles — Max Nemir, Roscoe, 1st (41.93); Jacob Richburg, Highland, 4th (44.28); Dillon Freeman, Roscoe, 5th (44.56); Jon Basye, Highland, 6th (46.02)

400 relay — Roscoe 1st (44.97 — Dillon Freeman, Kevin Lavalais, Max Nemir, Shelton Toliver); Highland 5th (47.45 — Isaac Rios, Ethan Wilson, Michael Hyde, Brandon Stevens)

800 relay — Roscoe 2nd (1:37.57 — Rafael Aguayo, Jesus Leanos, Javier Leanos, Shelton Toliver); Highland 5th (1:39.74 — Isaac Rios, Ethan Wilson, Travis Anderson, Brandon Stevens)

1600 relay — Roscoe 1st (3:37.41 — Max Nemir, Kevin Lavalais, Braiden Moore, Shelton Toliver); Highland 3rd (3:59.32 — Isaac Rios, Eli Shelton, Jon Basye, Jacob Richburg)

Long jump — Isaac Rios, Highland, 6th (17-6 1/4)

Shot put — Anthony Ortegon, Roscoe, 2nd (37-3 1/2); Toby Falcon, Highland, 3rd (37-1); Shelby Howard, Highland, 4th (36-9); Brandon Stevens, Highland, 6th (34-11)

Discus — Shelby Howard, Highland, 1st (119-2); Seth Wood, Highland, 2nd (118-8); Brandon Stevens, Highland, 6th (106-6)

Triple jump — Ethan Wilson, Highland, 2nd (38-10 1/2)

High jump — Jacob Rich-burg, Highland, 4th (5-6); Jon Basye, Highland, 6th (5-2)

Pole vault — Michael Hyde, Highland, 1st (12-6); Jeremey Hall, Highland, 4th (7-6)

VARSITY GIRLS

200 — Sydny Helbert, High-land, 4th (29.92); Sabrina Romero, Highland, 6th (30.11)

400 — Sierra Allen, High-land, 2nd (1:05.32); Danielle Dean, Roscoe, 6th (1:11.22)

800 — Danielle Dean, Roscoe, 1st (2:42.68); Kel-si Johns, Highland, 3rd (2:47.09); Samantha Ortega, Roscoe, 5th (2:58.84)

1600 — Alejandra Solis, Roscoe, 1st (6:21.90); Madi-son Moseley, Highland, 2nd (6:37.78); Karina Cisneros, Roscoe, 3rd (6:44.21)

3200 — Alejandra Solis, Roscoe, 1st (14:11.60); Taylar Hammond, Highland, 3rd (15:48.32); Karina Cisneros, Roscoe, 4th (15:55.69)

100 hurdles — Beth Richburg, Highland, 1st (16.22); Han-nah Allen, Highland, 2nd (16.65); Olivia Saddler, Ros-coe, 3rd (16.66); Magali Casas, Roscoe, 5th (20.30)

300 hurdles — Hannah Allen, Highland, 1st (50.43); Beth Richburg, Highland, 2nd (53.52); Magali Casas, Roscoe, 6th (1:06.80)

400 relay — Roscoe 2nd (52.72 — Whitney Williams, Lyndi Wilkinson, Olivia Sad-dler, Eva Aguayo); Highland 4th (55.82 — Kailee Hall, Sydny Helbert, Sabrina Rom-ero, Schyler Kimbrell)

800 relay — Roscoe 2nd (1:55.56 — Whitney Williams, Samantha Ortega, Mireya Sanchez, Eva Aguayo); High-land 3rd (1:56.25 — Madison Moseley, Kailee Hall, Sydny Helbert, Sabrina Romero)

1600 relay — Roscoe 1st (4:20.76 — Whitney Wil-liams, Lyndi Wilkinson, Oli-via Saddler, Eva Aguayo); Highland 2nd (4:24.81 — Hannah Allen, Madison Moseley, Beth Richburg, Sierra Allen)

Long jump — Lyndi Wilkinson, Roscoe, 5th (14-2 1/2); Sabrina Romero, Highland, 6th (14-0 1/4)

Discus — Kaylee Martin, Highland, 1st (94-2); Schyler Kimbrell, Highland, 6th (77-6)

Triple jump — Lyndi Wilkinson, Roscoe, 5th (31-0 1/2)

High jump — Sydny Helbert, Highland, 2nd (4-10); Hannah Allen, Highland, 3rd (4-10)

Pole vault — Eva Aguayo, Roscoe, 4th (7-0); Magali Casas, Roscoe, 5th (6-6)

Note: JV boys and girls results will run at a later date.

View more articles in:
A dominating 10-2 run to close out Game 2 keyed Sweetwater’s 3-0 win over Snyder here Saturday in...
MONDAY, SEPT. 29 Tennis Sweetwater middle school teams host Snyder, 4 p.m. Volleyball Sweetwater...
ANDREWS — The visit-ing Mustangs sure didn’t take long to adjust in their final non-district game...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes