Highland & Blackwell track boys are 1-2 at Hornet Relays

March 24, 2012

Highland and Blackwell finished first and second with 159 and 146 points, respectively, in varsity boys team track competition on March 9 when Blackwell hosted its Hornet Relays.
The two schools also had a 1-2 finish at the junior high meet held at Blackwell the same day. Highland scored 197 points and Blackwell had 188.
Complete boys results from both meets follow:
HIGH SCHOOL
100 — 1. Bradley Hutch-eson, Trent, 10.76; 2. Jay-den Jones, Blackwell, 11.52; 3. Andrew Fields, Blackwell, 11.90; 4. Jus-tin Bryan, Trent, 12.15; 5. Tyler Falcon, Highland, 12.59; 6. Andrew Fuentes, Westbrook, 12.62.
200 — 1. Bradley Hut-cheson, Trent, 23.24; 2. Jayden Jones, Black-well, 24.21; 3. Justin Bryan, Trent, 25.21; 4. Gaga Soedarsono, Highland, 25.47; 5. Jacob Morris, Westbrook, 25.47; 6. Michael Hyde, Highland, 26.75.
400 — 1. Peyton How-ard, Highland, 1:00.71; 2. Ted Chambliss, Black-well, 1:03.59; Brendan Huckabee, Highland, 1:04.87; 4. Cody Sham-blin, 1:09.11.
800 — 1. Sheldon Hall, Highland, 2:17.78; 2. Brian Richard, Trent, 2:24.02; 3. Frank Cano, Blackwell, 2:35.65; 4. Donovan Harvey, West-brook, 2:42.00; 5. Bren-dan Huckabee, High-land, 2:43.88.
1600 — 1. Kevin Box, Highland, 5:42.84; Ron Covington, Highland, 5:52.99; 3. Till Seabert, Loraine, 5:56.40; 4. Kaden Nachlinger, Highland, 6:04.75; 5. Frank Cano, Blackwell, 6:11.87; 6. Donovan Harvey, West-brook, 6:14.72.
3200 — 1. Brian Richard, Trent, 12:00; 2. Kaden Nachlinger, Highland, 13:00; 3. Kevin Box, Highland, 12:14.46; 4. Till Seabert, Loraine, 12:59.68; 5. Odell Walker, Trent, 15:00.
300 hurdles — 1. Mark Monroe, Blackwell, 48.42; 2. Gaga Soedar-sono, Highland, 51.11; 3. Estabaun Benivamon, Loraine, 53.46; 4. Shelby Howard, Highland, 55.90.
400 relay – 1. High-land, 52.59 (Kevin Box, Garrett Stewart, Tyler Falcon, Ron Coving-ton); 2. Blackwell, 58.21.
800 relay — 1. Black-well, 1:42.46 (Jayden Jones, Ted Chambliss, Andrew Fields, Mason Magness); 2. Highland, 1:43.24 (Michael Hyde, Sheldon Hall, Tyler Fal-con, Ron Covington); 3. Westbrook, 1:44.34.
1600 relay — 1. West-brook, 3:59.96; 2. High-land, 4:02.65 (Michael Hyde, Shelby Howard, Peyton Howard, Shel-don Hall); 3. Blackwell, 4:39.94 (Frank Cano, Ted Chambliss, And-rew Fields, Mason Mag-ness).
Long jump — 1. Jay-den Jones, Blackwell, 19-4 1/2; 2. Justin Bryan, Trent, 18-1 1/2; 3. Gaga Soedarsono, Highland, 16-11 1/2; 4. Ron Coving-ton, Highland, 16-11; 5. Timothy Garza, Loraine, 16-10; 6. Ted Chambliss, Blackwell, 16-4.
Shot put — 1. Joe Igle-hart, Loraine, 33-1 1/2; 2. Tyler Morris, Westbrook, 32-1; 3. Trevor Lamb, West-brook, 31-5; 4. Garrett Stewart, Highland, 30-6 3/4; 5. Zack Cornett, Highland, 29-11; 6. Jor-dan Fields, Blackwell, 28-10 3/4.
Triple jump — 1. Mason Magness, Black-well, 36-6 1/2; 2. Ron Covington, Highland, 36-0; 3. Timothy Garza, Loraine, 33-6; 4. Frank Cano, Blackwell, 32-8 1/4; 5. Ted Chambliss, Blackwell, 31-11.
High jump — 1. Cole Strain, Westbrook, 5-0; 2. Mason Magness, Black-well, 5-0; 3. Jacob Morris, Westbrook, 4-8; 4. Este-baun Benivamon, Loraine, 4-8.
Pole vault — 1. Mason Magness, Blackwell, 10-0; 2. Cole Strain, West-brook, 8-0.
JUNIOR HIGH
100 — 1. Chase Wynne, Blackwell, 13.12; 2. James Davis, Blackwell, 13.91; 3. Garrett Muncy, Highland, 14,44; 4. Taylor Anderson, Westbrook, 15.03; 5. Brayden Scott, Highland, 15.25; 6. Doug Hardy, Blackwell, 15.38.
200 — 1. Anthony Gutier-rez, Westbrook, 26.93; Chase Wynne, Blackwell, 28.33; 3. Seth Wood, Highland, 29.24; 4. Garrett Muncy, Highland, 30.14; 5. Miguel DeLaCruz, Trent, 30.40; 6. Taylor Andersonn, Westbrook, 30.52.
400 — 1. Tristen Hayes, Blackwell, 1:02.71; 2. Jon Basye, Highland, 1:07.40; 3. Chris Sorrells, Black-well, 1:13.46; 4. Tanner Strain, Westbrook, 1:14.34; 5. Brayden Scott, Highland, 1:14.71; 6. Dillon Watts, Trent, 1:16.65.
800 — 1. Tristen Hayes, Blackwell, 2:28.12; 2. Eli Shelton, Highland, 2:33.43; 3. Robert Booth, Westbrook, 2:39.15; 4. Charlie Cano, Blackwell, 2:41.92; 5. Heath Rasco, Blackwell, 2:47.18; 6. Caton Feris, Westbrook, 2:49.59.
1600 — 1. Eli Shelton, Highland, 6:11.42; 2. Clyde Dent, Highland, 6:45.59; 3. Chris Sorrells, Blackwell, 6:46.78; 4. Cole Alley, Blackwell, 7:21.84; 5. Daniel Men-doza, Blackwell, 7:36.46; 6. Kameryn Bankhead, Highland, 8:07.21.
2400 — 1. Charlie Cano, Blackwell, 9:26.00; 2. Jeremey Hall, Highland, 10:16.00; 3. Seattle Jack-son, Loraine, 10:53.21; 4. Cole Alley, Blackwell, 11:29.08; 5. Kameryn Bankhead, Highland, 12:35.90.
110 hurdles — 1. Jacob Richburg, Highland, 20.81; 2. Garrett Davison, Blackwell, 21.24; 3. Seattle Jackson, Loraine, 21.87; 4. Miguel DeLaCruz, Trent, 22.99; 5. Daniel Mendoza, Blackwell, 26.84.
300 hurdles — 1. Jacob Richburg, Highland, 53.50; 2. Garrett Davison, Blackwell, 55.28; 3. Jeremey Hall, Highland, 55.44; 4. Seattle Jackson, Loraine, 59.22; 5. Cole Alley, Blackwell, 1:09.53.
400 relay – 1. Blackwell, 53.06 (James Davis, Tristen Hayes, Charlie Cano, Chris Sorrells); 2. Highland, 55.62 (Bran-son Thomas, Garrett Muncy, Matt Leyba, Seth Wood); 3. Westbrook, 1:00.28.
800 relay — 1. High-land, 1:54.55 (Branson Thomas, Eli Shelton, Matt Leyba, Seth Wood); 2. Westbrook, 2:01.00; 3. Blackwell, 2:09.50 (James Davis, Heath Rasco, Daniel Mendoza, Chris Sorrells).
1600 relay — 1. High-land, 4:28.08 (Jacob Richburg, Matt Leyba, Jeremey Hall, Jon Basye); 2. Westbrook, 4:38.21.
Long jump — 1. Anthony Gutierrez, Westbrook, 15-5 1/4; 2. Matt Leyba, High-land, 15-3; 3. Coby Stinson, Westbrook, 15-2; 4. Jacob Richburg, Highland, 14-7 1/2; 5. Eli Shelton, High-land, 14-3 3/4; 6. Charlie Cano, Blackwell, 13-7 3/4.
Shot put — 1. Seth Wood, Highland, 40-2 1/2; 2. James Davis, Blackwell, 38-8 3/4; 3. Doug Hardy, Blackwell, 37-7 1/4; 4. Bobby Weems, Highland, 30-7 1/4; 5. Matt Taylor, Highland, 30-0; 6. Dillon Watts, Trent, 28-9 1/2.
Triple jump — 1. Garrett Davison, Blackwell, 28-7; 2. Eli Shelton, Highland, 28-4; 3. Tanner Strain, West-brook, 27-6 1/2; 4. Charlie Cano, Blackwell, 27-3; 5. Cole Alley, 25-8; 6. Jeremey Hall, Highland, 24-4.
High jump — 1. Jacob Richburg, Highland, 4-10; 2. Coby Stinson, Westbrook, 4-8; 3. Chase Wynne, Blackwell, 4-6; 4. Tristen Hayes, Blackwell, 4-6; 5. Tanner Strain, Westbrook, 4-2; 6. Brayden Scott, Highland, 4-2.
Pole vault — 1. Cole Alley, Blackwell, 6-0; 2. Seattle Jackson, Loraine, 6-0.

View more articles in:
TUESDAY, SEPT. 2 Cross Country Sweetwater and Roscoe runners at Eula meet (this is the season-...
A Lubbock High defender tries to bring down Sweetwater’s T.C. Huitt in Friday’s opener at the Bowl...
Visiting Blackwell held a 24-12 lead over Sterling City with one quarter left in its season opener...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes