Lady Mustangs Sending Eight To Regional Track Meet

April 15, 2011

Lady Mustang Track team members Shelton, Finn, Campbell & two relay teams advance to Regional meet

The Lady Mustangs competed Wednesday in Snyder at their district track meet.
Sweetwater finished fourth with 80 points.
A very strong day from senior Jayci Shelton. Shelton, a surprise state qualifier in the 300 hurdles a year ago, took gold in the 100 and 300 hurdles Wednesday and helped the Lady Mustangs to a second-place finish in the mile relay.
“It wasn’t my best, but it was a very good time,” Shelton said of her 300 hurdles race. “It was one of the better times that I’ve ever run, so it was very good for me today. I felt very confident in it.
“From here, I want to go to regionals and I want to make it back to state and kind of work my way up there and see what I can do. It’s my last year, so I want to go all out and finish strong.”
Also qualifying for regionals were Alicia Finn in discus, Kathleen Campbell in the high jump.
Two relay teams will be going to regionals. the 4 x 100 relay is comprised of Kenzi Browning, Kelci Crossan, Brittany Lashinski, Suade Shirley.
The 4x400 relay is made up of Suade Shirley, Kindra Crossan, Kelci Crossan, Jayci Shelton.
Team totals — 1. Wylie, 178½; 2. Big Spring, 163; 3. Brownwood, 137½; 4. Sweetwater, 80; 5. Snyder, 55.
Shot put — 1. Harry, Brownwood, 36-0½; 2. Henry, Brownwood, 34-11; 3. Ryle, Big Spring, 32-2½; 4. Ritchey, Big Spring, 32-0; 5. Finn, Sweetwater, 32-0; 6. Wright, Snyder, 31-8.
Discus — 1. Henry, Brownwood, 117-7; 2. Finn, Sweetwater, 112-10½; 3. Ritchey, Big Spring, 107-10; 4. Mack, Wylie, 105-1; 5. Mayes, Big Spring, 102-8; 6. Gillam, Wylie, 98-10.
Long jump — 1. Tuitt, Big Spring, 17-9½; 2. Anderson, Big Spring, 17-9¼; 3. Shipley, Brownwood, 16-4¾; 4. Little, Wylie, 16-2½; 5. Green, Wylie, 16-0¾; 6. Yarbrough, Wylie, 15-8¾.
Triple jump — 1. Lytle, Wylie, 37-0¼; 2. Anderson, Big Spring, 36-5½; 3. Tuitt, Big Spring, 36-5½; 4. Shipley, Brownwood, 34-4¾; 5. Browning, Sweetwater, 34-10¾; 6. Wesley, Snyder, 34-2½.
High jump — 1. Little, Wylie, 5-0; 2. Campbell, Sweetwater, 4-10; 3. Seaton, Big Spring, 4-10; 4. Deleon, Big Spring, 4-10; 5. Montemayor, Brownwood, 4-8; 6. Light, Wylie, 4-8.
Pole vault — 1. Walker, Wylie, 9-6; 2. Pollard, Snyder, 9-0; 3. Tucker, Wylie, 9-0; 4. Burton, Snyder, 9-0; 5. Jones, Big Spring, 8-6; 6. Laws, Brownwood, 8-6.
3,200 — 1. Williams, Big Spring, 12:38.62; 2. Rush, Wylie, 12:43.73; 3. Jacobs, Brownwood, 13:06.70; 4. Hood, Brownwood, 13:20.38; 5. Smyser, Wylie, 13:26.64; 6. Torres, Big Spring, 13:27.51.
400 relay — 1. Big Spring, 47.89; 2. Brownwood, 50.12; 3. Sweetwater, 51.23; 4. Snyder, 51.58; 5. Wylie, 52.74.
800 — 1. Haynes, Brownwood, 2:26.90; 2. Mitchell, Wylie, 2:30.46; 3. Preston, Wylie, 2:31.32; 4. Griggs, Snyder, 2:33.09; 5. Darrow, Wylie, 2:37.80; 6. Bernal, Brownwood, 2:41.45.
100 hurdles — 1. Shelton, Sweetwater, 14.53; 2. C. Walker, Wylie, 15.06; 3. K. Walker, Wylie, 15.27; 4. Shipley, Brownwood, 15.57; 5. Riebe, Big Spring, 16.28; 6. Shipley, Wylie, 16.77.
100 — 1. Anderson, Big Spring, 12.17; 2. Green, Wylie, 12.37; 3. Torres, Snyder, 12.53; 4. McGee, Big Spring, 12.56; 5. Browning, Sweetwater, 12.75; 6. Cuviello, Big Spring, 12.97.
800 relay — 1. Big Spring 1:41.13; 2. Wylie, 1:45.83; 3. Brownwood, 1:47.59; 4. Sweetwater, 1:50.18; 5. Snyder, 1:50.62.
400 — 1. Yarbrough, Wylie, 1:00.40; 2. Mitchell, Wylie, 1:00.49; 3. Harlan, Snyder, 1:00.97; 4. Darden, Brownwood, 1:02.87; 5. Scaggs, Big Spring, 1:03.34; 6. Deleon, Big Spring, 1:03.31.
300 hurdles — 1. Shelton, Sweetwater, 44.90; 2. K. Walker, Wylie, 45.11; 3. C. Walker, Wylie, 47.59; 4. Vaccaro, Brownwood, 48.08; 5. Riebe, Big Spring, 48.71; 6. Vaccaro, Brownwood, 49.11.
200 — 1. Tuitt, Big Spring, 24.57; 2. Wesley, Snyder, 25.38; 3. Turner, Big Spring, 25.40; 4. Salazar, Brownwood, 26.31; 5. Crosson, Sweetwater, 26.42; 6. Puckett, Wylie, 26.62.
1,600 — 1. Haynes, Brownwood, 5:47.69; 2. Rush, Wylie, 5:51.32; 3. Hood, Brownwood, 5:57.29; 4. Williams, Big Spring, 5:58.14; 5. Jacobs, Brownwood, 5:58.49; 6. Griggs, Snyder, 6:02.78.
1,600 relay — 1. Wylie, 4:03.08; 2. Sweetwater, 4:07.76; 3. Brownwood, 4:12.61; 4. Big Spring, 4:15.31; 5. Snyder, 4:20.96.

View more articles in:
Sweetwater boys host Coleman — freshmen at 4:30 p.m., JV at 6 p.m., varsity at 7:30 p.m. Sweetwater...
The Roscoe girls basket-ball team lost at Haskell, 57-34, to start District 7-2A play on Tuesday....
GRAPE CREEK — Three players hit double figures as the Sweetwater boys easily defeated Grape Creek,...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes