Roscoe, Highland JH district results

May 5, 2014

Here are the season-ending junior high track results from District 13-1A for both Roscoe and Highland:
JUNIOR HIGH BOYS
100 — 3. Clemente Aguayo, Ros-coe, 13.18; 6. John Castillo, Roscoe, 13.38; 7. Camden Boren, Roscoe, 13.63l 8. Nolan Montgomery, High-land, 14.62.
200 — 2. Jose Ortega, Roscoe, 26.27; 3. Gary Shaw, Roscoe, 26.58; 5. Paul Pantoja, Roscoe, 28.43; 7. Caden Garrett, Highland, 28.66.
400 — 2. Francisco Garcia, Roscoe, 59.52; 3. Isaiah Olivera, Roscoe, 1:03.96; 7. Tagen Adkins, Roscoe, 1:09.71.
800 — 1. Kamren Shelton, High-land, 2:24.67; 2. Alfonso Islas, Ros-coe, 2:25.79; 3. Clemente Aguayo, Roscoe, 2:30.47; 5. Isaiah Olivera, Roscoe, 2:36.88; 6. Mason Her-nandez (B), 2:49.97.
1600 — 2. Tagen Adkins, Ros-coe, 6:04.53; 3. Jayden Gonzales, Roscoe, 6:12.49; 4. Jose Sanchez, Roscoe, 6:13.12; 6. Hunter Ham-mond, Highland, 6:59.60; 7. And-rew DeLeon, Roscoe (B), 7:16.87.
2400 — 1. Alfonso Islas, Roscoe, 8:56.65; 2. Tagen Adkins, Roscoe, 9:06.88; 4. Jose Sanchez, Roscoe, 9:44.24; 5. Hunter Hammond, Highland, 10:02.40.
110 hurdles — 1. Diego Garza, Highland, 19.65; 2. Parker Payne, Roscoe, 19.75; 4. Braxton Parrott, Roscoe, 20.25; 5. Donavan McCage, Roscoe (B), 20.94; 6. Tristan Brooks, Roscoe, 20.99; 8. Mason Hernandez, Roscoe (B), 21.49.
300 hurdles — 1. Diego Garza, Highland, 49.11; 2. Parker Payne, Roscoe, 52.96; 3. Gage Braden, Highland, 55.52; 5. Jayden Gonza-les, Roscoe, 57.26; 6. Tristan Brooks, Roscoe, 57.71; 7. Jordan Johns, Highland (B), 1:02.99; 8. Aaron Thomas, Roscoe (B), 1:04.09; 9. Will Thomas, Roscoe (B), 1:06.17.
400 relay — 1. Roscoe, 49.93 (Jose Ortega, Gary Shaw, Fran-cisco Garcia, David Gratton); 4. Roscoe ‘B’, 55.55; 7. Highland ‘B’, 1:00.51.
800 relay — 1. Roscoe, 1:50.39 (Braxton Parrott, Isaiah Olivera, Gary Shaw, David Gratton); 3. Highland, 1:53.43; 4. Roscoe ‘B’, 1:57.37. 7. Highland ‘B’, 2:09.39.
1600 relay — 1. Roscoe, 4:04.18 (Jose Ortega, Alfonso Islas, Fran-cisco Garcia, David Gratton); 2. Highland, 4:15.08; 4. Roscoe ‘B’, 4:38.19; 6. Highland ‘B’, 5:32.63.
High jump — 2. Kamren Shelton, Highland, 4-10; T5. Tagen Adkins, Roscoe, 4-4; T5. Tristan Brooks, Roscoe, 4-4; T5. Isaiah Olivera, Roscoe, 4-4.
Pole vault — 1. Jose Ortega, Roscoe, 9-0; 2. Jayden Gonzales, Roscoe, 7-6.
Long jump — 1. Diego Garza, Highland, 17-1; 2. Francisco Gar-cia, Roscoe, 16-10 1/2; 5. David Gratton, Roscoe, 14-10 1/2; 6. Ethan Morris, Roscoe (B), 14-5; 7. Eli Sauer, Highland, 14-4.
Triple jump — 2. Jose Ortega, Roscoe, 33-9; 3. Kamren Shelton, Highland, 33-3 3/4; 4. Jayden Gonzales, Roscoe, 30-8 1/4; 6. Caden Garrett, Highland, 29-8 1/4; 7. Nick Limones, Roscoe, 29-5.
Shot put — 1. Paul Pantoja, Ros-coe, 35-7 1/2; 2. J.R. Guia, Roscoe, 34-2 1/2.
Discus — 3. Paul Pantoja, Ros-coe, 88-5; 4. Keegan Pruitt, High-land, 83-5.
JUNIOR HIGH GIRLS
200 — 1. Reann Robinson, High-land, 29.62.
400 — 1. Bonnie Wilkinson, Roscoe, 1:07.63; 2. Megan Kirk-land, Roscoe, 1:12.19; 3. Karlie Allen, Highland, 1:12.93; 4. Jaz-mine Alvarez, Roscoe, 1:13.32.
800 — 4. Allison Acebedo, Ros-coe, 3:04.23; 5. Jolenn Wood, Highland, 3:06.19.
`1600 — 1. Ashley Maestas, Ros-coe, 6:43.67; 5. Claudia Sauceda, Roscoe, 7:23.02; 6. Allison Acebe-do, Roscoe, 7:36.65.
2400 — 1. Ashley Maestas, Ros-coe, 10:11.36; 4. Olivia Madden, Roscoe, 11:19.67; 6. Claudia Sauce-da, Roscoe, 11:29.31.
100 hurdles — 3. Reagan Mose-ley, Highland, 20.14; 4. Samantha Stewart, Roscoe, 20.57; 7. Michaela Horton, Roscoe, 20.85; 8. Madison Rowan, Highland, 21.43.
300 hurdles — 2. Lynzie Atkison, Roscoe, 54.96; 3. Reagan Moseley, Highland, 57.06; 6. Michaela Horton, Roscoe, 1:01.47; Samantha Stewart, Roscoe, 1:04.32.
400 relay — 2. Roscoe, 56.83 (Madison Mims, Lynzie Atkison, Murissa Horton, Bonnie Wilkin-son); 5. Highland, 58.71.
800 relay — 3. Roscoe, 2:08.40 (Jovana Pena, Megan Kirkland, Murissa Horton, Madison Mims); 5. Highland, 2:18.33.
1600 relay — 1. Roscoe, 4:45.58 (Jovana Pena, Lynzie Atkson, Murissa Horton, Bonnie Wilkin-son); 2. Highland, 4:56.69.
High jump — 3. Lynzie Atkison, Roscoe, 3-10; 4. Reagan Moseley, Highland, 3-10; T6. Jolenn Wood, Highland, 3-8; T6. Brooklyn Petty, Highland, 3-8.
Pole vault — T2. Karlie Allen, Highland, 6-0.
Long jump — 1. Bonnie Wilkin-son, Roscoe, 14-4 1/2; 3. Reann Robinson, Highland, 13-9 1/2.
Triple jump — 1. Bonnie Wilkin-son, Roscoe, 28-10 1/2.
Shot put — 2. Mae Taylor, High-land, 23-9; 5. Veronica Cuellar, Roscoe, 22-3.
Discus — 2. Kaite Pantoja, Highland, 60-5; 3. Haley Bridges, Roscoe, 58-7; 5. Arizona Guevara, Roscoe, 57-6; 7. Veronica Cuellar, Roscoe, 54-11; 8. Liberty Saenz, Roscoe (B), 50-11.

View more articles in:
FRIDAY, AUG. 22 Football Roscoe JV (5 p.m.) and varsity (6 p.m.) teams at Munday (scrimmage)....
The Sweetwater offense continued to fly high in Thursday’s final scrimmage against Clyde at...
Sweetwater High School’s volleyball tournament kept its season record over .500 entering a...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes