Roscoe hosts District 13-1A track meet

April 13, 2013

Roscoe hosted the District 13-1A track meet on Thursday that also included Highland. Both schools advanced several athletes to the area meet this week.
Individual results are listed for Roscoe, Highland athletes only
* Area qualifier
GIRLS
Team totals — 1. Ira 161; 2. Highland 148; 3. Roscoe 137; 4. Westbrook 110; 5. Hermleigh 21; 6. Loraine 18.
100 — 6. Sydny Helbert, Highland, 14.75; 7. Schyler Kimbrell, Highland, 14.78.
200 — 1. *Sabrina Romero, Highland, 28.76; 5. Schyler Kimbrell, Highland 30.94; 7. Sydny Helbert, Highland, 31.17.
400 — 1. *Lora Stewart, Highland, 1:07.13; 4. *Kailee Hall, Highland, 1:11.34; 6. Danielle Dean, Roscoe, 1:12.32; 7. Shelby Brown, Roscoe, 1:18.17.
800 — 1. *Kelsi Johns, Highland, 2:42.69; 2. *Alura Renteria, Roscoe, 2:50.20; 3. *Bailey Garrett, Highland, 2:50.65; 4. *Danielle Dean, Roscoe, 2:50.96; 6. Samantha Ortega, Roscoe, 2:52.68.
1600 — 1. *Madison Moseley, Highland, 6:27.59; 2. *Alejandra Solis, Roscoe, 6:34.98; 3. *Samantha Ortega, Roscoe, 6:38.82; 4. *Amber Craig, Roscoe, 6:39.49; 5. Taylar Ham-mond, Highland, 6:49.11; 6. Kailee Hall, Highland, 6:53.15.
3200 — 1. *Alejandra Solis, Roscoe, 14:05.32; 2. *Alura Renteria, Roscoe, 14:39.09; 4. *Amber Craig, Roscoe, 14:57.85; 5. Taylar Hammond, Highland, 15:03.01.
100 hurdles — 1. *Beth Richburg, Highland, 16.48; 2. *Torrey Willman, Roscoe, 17.32; 3. *Olivia Saddler, Roscoe, 17.42; 4. *Hannah Allen, Highland, 17.74.
300 hurdles — 2. *Beth Richburg, Highland, 51.41; 4. *Hannah Allen, Highland, 53.21; 5. Olivia Saddler, Roscoe, 55.87; 6. Torrey Willman, Roscoe, 58.06.
400 relay — 1. *Roscoe, 53.98; 4. *Highland, 56.86.
800 relay — 2. *Highland, 1:56.28; 4. *Roscoe, 1:59.27.
1600 relay — 1. *High-land, 4:28.91; 3. *Roscoe, 4:34.49.
High jump — 2. *Sydny Helbert, Highland, 4-8; 4. *Olivia Rovig, Roscoe, 4-4; 6. Shelby Brown, Roscoe, 4-2.
Pole vault — 3. *Eva Aguayo, Roscoe, 6-6.
Long jump — 5. Olivia Rovig, Roscoe, 14-0; 6. Sabrina Romero, Highland, 13-7 1/4.
Triple jump — 6. Samantha Ortega, Roscoe, 29-5 1/2; 7. Mireya Sanchez, Roscoe, 28-1 3/4.
Shot put — 4. *Carolina Perez, Roscoe, 28-1 1/2; 8. Mia Herrera, Roscoe, 25-2; 9. Schyler Kimbrell, Highland, 24-2; 11. Beth Richburg, Highland, 23-9 1/2; 14. Morgan Monroe, Highland, 21-6 1/4; Ashton Payne, Roscoe, 20-5 1/4.
Discus — 1. *Beth Richburg, Highland, 93-7; 2. *Carolina Perez, Roscoe, 90-4; 6. Schyler Kimbrell, Highland, 79-2; 8. Kaylee Martin, Highland, 76-9; 14. Ashton Payne, Roscoe, 60-0; 15. Selena Perez, Roscoe, 55-6.
BOYS
Team totals — 1. Ira 232; 2. Roscoe 160; 3. Highland 90; 4. Westbrook 58; 5. Hermleigh 45; 6. Loraine 24.
100 — 2. *Luke Rovig, Roscoe, 11.55; 3. *Kevin Lavalais, Roscoe, 11.68.
200 — 6. Kevin Lavalais, Roscoe, 25.25; 7. Jose Ran-gel, Roscoe, 25.46.
400 — 1. *Sheldon Hall, Highland, 52.18; 3. *Kevin Lavalais, Roscoe, 56.19; 6. Eduardo Gallegos, Roscoe, 58.33.
800 — 1. *Sheldon Hall, Highland, 2:03.72; 3. *Rafael Aguayo, Roscoe, 2:19.71; 5. Jose Rangel, Roscoe, 2:22.00.
1600 — 1. *Jesus Leanos, Roscoe, 5:13.74; 2. *Javier Leanos, Roscoe, 5:14.15; 7. Luis Villa, Roscoe, 5:38.92.
3200 — 1. *Jesus Leanos, Roscoe, 10:47.02; 2. *Javier Leanos, Roscoe, 11:42.04; 3. *Luis Villa, Roscoe, 11:45.04; 4. *Eli Shelton, Highland, 12:00.58; 6. Kev-in Box, Highland, 12:13.34.
110 hurdles — 2. *Dillon Freeman, Roscoe, 17.15; 5. Shelby Howard, Highland, 18.89; 6. Jacob Richburg, Highland, 19.15; 7. Matthew Davila, Roscoe, 20.00.
300 hurdles — 1. *Dillon Freeman, Roscoe, 44.37; 4. *Jacob Richburg, Highland, 47.67; 7. Matthew Davila, Roscoe, 48.75.
400 relay — 2. *Roscoe, 45.43; 4. *Highland, 47.91.
800 relay — 3. *Highland, 1:38.46; 4. *Roscoe, 1:39.27.
1600 relay — 1. *Roscoe, 3:40.51; 4. *Highland, 4:02.47.
High jump — 3. *Jacob Richburg, Highland, 5-6; 6. Shelton Toliver, Roscoe, 5-4.
Pole vault — 1. *Michael Hyde, Highland, 12-0; 3. *Dillon Freeman, Roscoe, 9-6.
Long jump — 4. *Shelton Toliver, Roscoe, 18-2 1/2; 13. Kevin Lavalais, Roscoe, 14-3 1/2; 14. Rafael Aguayo, Roscoe, 14-3 1/4.
Triple jump — 5. Javier Leanos, Roscoe, 33-10; 6. Kevin Lavalais, Roscoe, 32-4 1/2.
Shot put — 2. *Toby Falcon, Highland, 39-2 3/4; 4. *Shelby Howard, Highland, 35-6 1/4; 5. Luke Rovig, Roscoe, 35-3; 7. Zack Cor-nett, Highland, 34-0 3/4; 10. Mike Rosas, Roscoe, 32-4 3/4; 13. Landon Jones, Roscoe, 30-9.
Discus — 1. *Landon Jones, Roscoe, 125-11; 5. Toby Falcon, Highland, 102-3; 7. Anthony Ortegon, Roscoe, 98-6; 9. Mike Rosas, Roscoe, 95-6; 10. Shelby Howard, Highland, 88-11; 11. Seth Wood, High-land, 87-8.

View more articles in:
FRIDAY, AUG. 22 Football Roscoe JV (5 p.m.) and varsity (6 p.m.) teams at Munday (scrimmage)....
The Sweetwater offense continued to fly high in Thursday’s final scrimmage against Clyde at...
Sweetwater High School’s volleyball tournament kept its season record over .500 entering a...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes