SMS boys track results

March 18, 2013

7th and 8th grade boys compete in area track meets

AT COLORADO CITY RELAYS MEET:
7TH GRADE BOYS
112 points — 1st place
3200 relay — 1st (10:55.82 — Tristan Longoria, Kurt Wetsel, Ky Hoover, Daniel Avila)
400 relay — 1st (50.61 — Trenton Hicks, Isak Alvarez, Kobe Clark, Michael Green)
Sprint medley relay — 2nd (2:10.34 — Kiante McCoy, Mason Maxwell, Jose Solis, Andrew Melendez)
800 relay — 1st (1:49.88 — Hicks, Chris Thompson, Alvarez, Green)
Distance medley relay — 1st (4:56.41 — McCoy, Clark, Melendez, Colt Bewley)
1600 relay — 2nd (4:17.77 — Hicks, Thompson, Avila, Green)
Shot put —Taylor Turney 4th
8TH GRADE BOYS
80 points — 2nd place
3200 relay — 2nd (10:55.32 — Caden Carnutt, Jonathan Browning, Junior Lawhon, Michael Garcia)
400 relay — 2nd (50.21 — Jacoby Hunt, Hunter Mobley, Gabriel Sala-zar, Dylan Ausborn)
Sprint medley relay — 4th (2:06.44 — Tyler Robinson, Jordan McGee, Daniel Mendoza, Garrett Davison)
800 relay — 2nd (1:46.80 — Hunt, Mobley, Salazar, Ausborn)
Distance medley relay — 2nd (4:53.65 — Mendoza, Robinson, Davison, Garcia)
1600 relay — 4th (4:16.87 — Salazar, Mobley, Browning, Ausborn)
Shot put — Hunt 2nd (36-0)
AT CLYDE RUN & GUN:
7TH GRADE BOYS
400 relay — 1st (50.76 — Trenton Hicks, Isak Alvarez, Kobe Clark, Michael Green)
800 — Daniel Avila 3rd (2:38); Tristan Longoria 6th (2:40.30); Kurt Wetsel 7th (2:40.50)
110 hurdles – Kiante McCoy 3rd (21.03); Mason Maxwell 5th; Jacob Trevino 4th
100 — Clark 1st (12.94); McCoy 2nd (13.45); Chris Thompson 1st (12.50)
800 relay — 1st (1:50.03 — Hicks, Thompson, Alvarez, Green)
400 — Andrew Melendez 2nd (1:09.22); Jose Solis 5th
300 hurdles — Ky Hoover 5th (57.50)
200 — Clark 2nd (28.78); Hicks 1st (28.84); Melendez 1st (29.10)
1600 relay — 1st (4:19.67 — Thompson, Avila, Alvarez, Green)
Long jump — Green 2nd (16-2 1/4); Alvarez 3rd (16-1); McCoy 4th (15-7 1/2)
Triple jump — McCoy 2nd (32-1); Thompson 5th (30-5)
8TH GRADE BOYS
2400 — Michael Garcia 3rd (9:39); Thomas Browning 4th (9:56)
400 relay — 3rd (50.00 — Jacoby Hunt, Hunter Mobley, Gabriel Sala-zar, Dylan Ausborn)
110 hurdles — Junior Lawhon 3rd (20.56); Garrett Davison 3rd (20.79)
100 — Hunt 2nd (12.25); Matthew Figueroa 2nd (12.26); Daniel Mendoza 3rd (13.37)
800 relay — 4th (1:46.25 — Hunt, Mobley, Salazar, Ausborn)
400 — Mobley 3rd (61.0)
300 hurdles — Davison 5th (52.16); Mendoza 5th (53.90)
200 — Figueroa 3rd (28.46); Jordan McGee 6th (29.25)
1600 — Garcia 6th (6:07.72)
1600 relay — 6th (4:19.45 — Fig-ueroa, Salazar, Browning, Ausborn)
Shot put — Hunt 4th (39-0); Law-hon 5th (36-0)
Long jump — Hunt 1st (17-10)

View more articles in:
Last week’s 26-8 win over Miles in its 6-2A opener was a good first step for Roscoe’s football team...
THURSDAY, OCT. 16 Football Sweetwater freshman and JV teams will host Midland Greenwood at 5 and 6:...
The Sweetwater football team is becoming road war-riors. The latest example is the Mustangs’ six-...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes