SMS track results

March 28, 2013

Results from Merkel meet held March 21

At Merkel meet
held March 21
7TH GRADE GIRLS
(4th place)
400 relay — 4th (Sonora Medellin, Jaelynn Page, Jessica Poe, Angela Blueford)
800 — Alexe Alcala 10th
800 relay — 4th (Sonora Medellin, Jaelynn Page, Jessica Poe, Angela Blueford)
400 — Alexe Alcala 10th; Alex Perez 1st; Katy Nixon 2nd
1600 relay — 3rd
8TH GRADE GIRLS
(1st place)
400 relay — 1st (Stephanie Castillo, Lauren Jones, Rhylee Meneses, Davina Walker)
800 — Kaitlyn Foster 7th; Robbie Hannah 10th; Jennifer Medellin 9th
100 hurdles — Lauren Jones 2nd; Stephanie Castillo 3rd
100 — Davina Walker 1st; Maddie Berry 3rd; Mallory Carney 4th
800 relay — 4th (Maddie Berry, Rhylee Meneses, Lauren Jones, Davina Walker)
400 — Robbie Hannah 4th
200 — Mallory Carney 3rd; Kensi Chowning 4th
1600 — Christa Martin 6th; Sonya Sanchez 7th
1600 relay — 4th (Maddie Berry, Stephanie Castillo, Annaliese Espi-noza, Rhylee Meneses)
Shot put — Kensi Chowning 2nd
Discus — Kensi Chowning 5th
High jump — Lauren Jones 2nd; Kensi Chowning 4th
7TH GRADE BOYS
2400 — Noah Martinez 5th (12:37)
400 relay — 1st (50.34 — Trenton Hicks, Isak Alvarez, Kobe Clark, Michael Green)
800 — Daniel Avila 1st (2:33.28); Tristan Longoria 4th (2:42); Kurt Wetsel 5th (2:43)
110 hurdles — Kiante McCoy 2nd (20.39); Mason Maxwell 5th (26.56); Jacob Trevino 6th (27.18)
100 — Kobe Clark 1st (12.78); Kiante McCoy 4th (13.34); Chris Thompson 1st (12.81)
800 relay — 1st (1:49.70 — Trenton Hicks, Chris Thompson, Isak Alvarez, Michael Green)
400 — John Medina 1st (1:05); Andrew Melendez 3rd (1:07); Jose Solis 3rd (1:12)
300 hurdles — Colt Bewley 2nd (58.70); Ky Hoover 3rd (59.12); Kade Kent 3rd (58.12)
200 — Kobe Clark 2nd (27.18); Trenton Hicks 1st (27.36); Andrew Melendez 1st (28.55)
1600 — Daniel Avila 3rd (6:16); Kurt Wetsel 5th (6:28.40); Tristan Longoria 6th (6:34)
1600 relay — 1st (4:17.94 — Chris Thompson, Daniel Avila, Isak Alva-rez, Michael Green)
Long jump — Michael Green 1st (17-7); Kiante McCoy 2nd (16-8 1/2); Isak Alvarez 4th (14-11)
High jump — Michael Green 1st (5-0); Kiante McCoy 6th (4-10)
Triple jump — Chris Thompson 1st (34-5); Kiante McCoy 2nd (33-4); Trenton Hicks 6th (29-8)
Shot put — Taylor Turney 6th (30-0)
8TH GRADE BOYS
2400 — Thomas Browning 3rd (9:30); Michael Garcia 4th (9:37)
400 relay — 2nd (49.31 — Dylan Ausborn, Hunter Mobley, Gabriel Salazar, Jacoby Hunt)
800 — Caden Cornutt 5th (2:49.90)
110 hurdles — Garrett Davison 2nd (19.98); Tyler Robinson 1st (20.08); Junior Lawhon 2nd (20.98)
100 — Jacoby Hunt 5th (12.06); Matthew Figueroa 3rd (12.44); Dan-iel Mendoza 4th (13.06)
800 relay — 2nd (1:46 — Dylan Ausborn, Gabriel Salazar, Matthew Figueroa, Jacoby Hunt)
400 — Hunter Mobley 1st (59.12)
300 hurdles — Garrett Davison 3rd (52.08); Tyler Robinson 4th (52.12); Daniel Mendoza 1st (52.40)
1600 — Michael Garcia 1st (5:50); Thomas Browning 5th (6:20); Caden Cornutt 6th (6:34.50)
1600 relay — 4th (4:17.53 — Dylan Ausborn, Gabriel Salazar, Matthew Figueroa, Hunter Mobley)
Shot put — Jacoby Hunt 2nd; Junior Lawhon 5th; Carlos Gallegos 6th
Long jump — Jacoby Hunt 2nd (17-7)
Discus — John Clift 7th (86-8)

View more articles in:
LUBBOCK — Despite a solid 77 in Tuesday’s final round, Sweetwater’s Michael Hunt just missed...
The number 15 has signi-fied a lot of things for the Sweetwater baseball team this season when it...
TUESDAY, APRIL 15 Baseball Sweetwater varsity hosts Monahans, 7 p.m. Golf Sweetwater’s Michael Hunt...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes