Area playoff pairings

GIRLS
Regional quarterfinals
CLASS 4A
Region I
Midland Greenwood (21-14) vs. Denver City (27-6), 6 p.m. Tuesday, Andrews
Glen Rose (33-1) vs. Kennedale (21-16,), TBA
Levelland (33-2) vs. Seminole (21-13), 6 p.m. Tuesday, Lubbock Coronado HS
Stephenville (20-13) vs. Abilene Wylie (26-6), 6:30 p.m. Tuesday, Cisco
CLASS 3A
Region I
Wall (28-5) vs. Lubbock Roosevelt (20-9), 7:30 p.m. Tuesday, Snyder
Jim Ned (26-7) vs. Brock (29-6), 6:30 p.m. Tuesday, Brownwood
Idalou (29-5) vs. Canadian (28-4), 6 p.m. Tuesday, Canyon
Peaster (21-5) vs. Colorado City (28-6), 6 p.m. Tuesday, Eula
CLASS 2A
Region I
Vega (32-3) vs. Claude (28-5), TBA
Haskell (33-1) vs. Forsan (24-5), 6:30 p.m. Tuesday, Colorado City
Panhandle (30-3) vs. Stratford (26-4), 8:30 p.m. Tuesday, Amarillo Tascosa
Christoval (25-11) vs. Sundown (25-7), TBA
CLASS 1A
Region II
Hermleigh (24-7) vs. Ira (20-10), 7 p.m. Monday, Snyder
Blackwell (20-11) vs. Garden City (33-1), 8 p.m. Monday, Junell Center, San Angelo
Klondike (23-5) vs. Westbrook (23-5), 6:30 p.m. Tuesday, Garden City
Roby (27-6) vs. May (26-3), 7:45 p.m. Tuesday, Winters
BOYS
Bi-district
CLASS 4A
Region I
Fort Stockton vs. Clint Mountain View (1-24), 7:30 p.m. Tuesday. El Paso Pebble Hills
Pampa (18-11) vs. Levelland (21-10), 7:30 p.m. Tuesday, West Texas A&M University, Canyon
Clint (19-9) vs. Greenwood (17-16), 4 p.m. Tuesday, Fort Stockton
Seminole (22-8) vs. Perryton, 6 p.m. Monday, Canyon Randall
Midlothian Heritage (29-6) vs. Lake Worth (14-19), 7:30 p.m. Tuesday, Mans-field Lake Ridge
Sweetwater (10-19) vs. Graham (14-15), 7:30 p.m. Tuesday, Anson
Kennedale (21-13) vs. Godley (18-12), 7 p.m. Tuesday, Burleson
Burkburnett (19-13) vs. Brownwood (20-10), 6 p.m. Tuesday, Anson
Lubbock Estacado (22-5) vs. Bushland, 6 p.m. Monday, Wayland Baptist University, Plainview
San Elizario (7-19) vs. Andrews (22-9), 5 p.m. Monday, Fort Stockton
Dalhart vs. Brownfield, 6 p.m. Tuesday, West Texas A&M University, Canyon
Monahans (17-12) vs. Fabens (4-24), 7:30 p.m. Tuesday, Marfa
Wichita Falls Hirschi (22-8) vs. Snyder (17-16), 6 p.m. Tuesday, McMurry University, Abilene
Fort Worth Castleberry (19-11) vs. Stephenville (13-14), 6:30 p.m. Tuesday, Brock
Abilene Wylie (29-3) vs. Vernon (7-20), 7 p.m. Monday, Olney
Waxahachie Life (30-7) vs. Benbrook (16-17), 6 p.m. Tuesday, Mansfield Legacy
CLASS 2A
Region I
Post vs. Farwell, TBD
Stratford vs. White Deer, TBD
Lockney (19-8) vs. Floydada (18-14), 8 p.m. Tuesday, Rip Griffin Center, Lubbock
Shamrock vs. Sanford-Fritch (19-7), TBD
Stamford (16-7) vs. Miles (13-13), 6 p.m. Tuesday, Coleman
Morton (14-7) vs. Fort Hancock (16-8), 6 p.m. Tuesday
Forsan (25-4) vs. Haskell (15-14), 8 p.m. Tuesday, Colorado City
Anthony (13-8) vs. Smyer (8-11), TBD
McLean (15-8) vs. Gruver, TBD
Hale Center (21-9) vs. New Deal (14-8), 6:30 p.m. Tuesday
Stinnett West Texas vs. Wellington, TBD
Abernathy (21-9) vs. Farwell (19-10), 6:30 p.m. Tuesday, Littlefield
McCamey (16-11) vs. Tahoka (7-13), 6 p.m. Monday
Hawley (19-9) vs. Irion County (15-11), 8 p.m. Tuesday, Coleman
Sundown vs. Van Horn (12-17), TBD
Albany (15-3) vs. Christoval (6-19), 7 p.m. Monday, Colorado City
CLASS 1A
Region II
Borden County, bye
Balmorhea vs. Sanderson, 6 p.m. Fort Stockton
Rankin, bye
Lamesa Klondike vs. Roscoe Highland (13-12), 7:30 p.m. Tuesday, Sterling City
Menard (14-9), bye
Aspermont (13-13) vs. Veribest (14-9), 6:30 p.m. Tuesday, Roscoe
Bronte (29-1), bye
Cross Plains (17-13) vs. Richland Springs, 6:30 p.m. Tuesday, Bangs
Ackerly Sands, bye
Buena Vista (16-7), vs. Dell City (10-11), 7 p.m. Tuesday
Sierra Blanca, bye
Ira (12-12) vs. Lenorah Grady (19-7), 6 p.m. Tuesday, Sterling City
Eula (26-6), bye
Garden City (17-8) vs. Lueders-Avoca, 7 p.m. Tuesday, Loraine
Roby (15-14), bye
Eden (26-5) vs. May, TBD

Category: